700 משתתפים, 70 יצירות ו-10 זוכים בתערוכת ותחרות אמנות של בית האמנים רמת בית שמש
פורסם באתר בתאריך: 04/12/2013

גרסה להדפסה
שלח לחבר

הצלחה רבה למיזם החדשני של עיריית בית שמש ו'קרן רמת בית שמש'

היצירות התמקדו בנושא השנתי: 'שלום בית שמש' *ראש עיריית בית שמש מר משה אבוטבול בטקס: "הבחירה ב'שלום' היא התמונה האמיתית של בית שמש שתושביה גרים בהרמוניה" * יו"ר ועד 'קרן רמת בית שמש' מר יהודה ברזון: "אנו פועלים להקמת משכן קבע עבור 'בית האמנים' " *דובר עיריית בית שמש ויו"ר ועדת הפרס מר מתתיהו רוזנצוויג: "הצלחת התחרות תהפוך את התחרות והתערוכה למסורת קבועה בעיר"


700 משתתפים, 70 יצירות ו-10 זוכים, זהו היבול המבורך של התחרות המכובדת שהעסיקה בחודשים האחרונים את אמני ויוצרי בית שמש, שעקבו בדריכות אחר התחרות הראשונה שנערכה בעיר בתחום היצירה היהודית. התחרות עמדה בסימן 'שלום בית שמש' והתמקדה במוטיב חשיבות השלום והאחדות.
 
התחרות ותערוכת היצירות שבאה בעקבותיה, הינם פרוייקט של 'בית האמנים - רמת בית שמש', מוסד תרבותי חשוב שהוקם ביוזמה משותפת של עיריית בית שמש ו'קרן רמת בית שמש', ומאגד בתוכו למעלה מ-200 אמנים ויוצרים ממגוון תחומי האמנות השונים. אחת הפעילויות המרכזיות של 'בית האמנים' הייתה פתיחת תחרות היוצרים 'שלום בית שמש', שבסיומה נבחרו עשרה זוכים שקיבלו במעמד מפואר את 'פרס בית שמש ליצירה ואמנות - תשע"ג'.
 
החל משעות הצהריים המוקדמות התקיימה תערוכה מושקעת ביותר, בה הוצגו בפני המבקרים, היצירות הרבות שהוגשו לתחרות, ובמרכזן יצירות בתחומי הציור הצילום והמוזיקה של אמני רמת בית שמש, עם המוטיב המרכזי של 'שלום בית שמש'.
 
בשעות הערב, נערך במקום טקס מרכזי ובו הוכרזו שמות הזוכים במקומות הראשונים והוענק להם תעודה מכובדת ופרס כספי. את הטקס פתח והנחה דובר עיריית בית שמש מר מתתיהו רוזנצוייג, המשמש גם כיו"ר ועדת הפרס, ומי שיזם את הקמת בית האמנים, ואת התחרות והתערוכה שבאו בעקבותיה, ובכך בית שמש ממוצבת במרכז מפת היצירה היהודית.
 
דובר העירייה הדגיש בדבריו את חשיבות בחירת נושא השלום והאחדות בבית שמש כנושא בו התמקדה התחרות, שכן בית שמש היא עיר מורכבת ומגוונת ולכך ראוי להגביר את מסר האחדות, בכדי שכלל התושבים יוכלו לחיות מתוך כבוד הדדי, ואין דרך ראויה מתחום האמנות והיצירה בכדי להעביר את המסר ולהגביר את השיח הציבורי בעיר.
 
ראש עיריית בית שמש מר משה אבוטבול שהיה נרגש ביותר מהתערוכה, לא יכל לכבוש את התרגשותו ושמחתו לראות את איחוד הלבבות של אמני בית שמש, וקרא להם להמשיך לשאת את הדגל של השלום, ולהגביר את הרוח של 'ואהבת לרעך כמוך' בלי מחיצות ובלי גבולות.
 
ראש העיר שבהמשך הערב גם הכריז על שמות הזוכים ואת נימוקי ועדת השופטים המקצועית, אמר בדבריו כי לא קלה הייתה המלאכה לבחור בין כל שולחי היצירות, שכן ההשקעה והכישרון ניכרים בכל תמונה ויצירה, ולכך עצם התערוכה היא זכייה גדולה, והכרה כי תושבי בית שמש מוקירים ומעריכים את אמני העיר התורמים מכישוריהם בכל תחומי היצירה.
 
את ברכת 'קרן רמת בית שמש' לטקס החגיגי, הביא מר יהודה ברזון יו"ר ועד 'קרן רמת בית שמש', שציין את התפעלותו לראות את ההון האנושי המופלא שיש ברמת בית שמש, ואמר כי יש למצוא כל דרך בכדי להעביר את המסר הזה לכל מקום בעולם, בכדי ששמה הטוב של בית שמש ושמם הטוב של תושביה ילך לפניה.
 
מר ברזון ציין בדבריו כי 'קרן רמת בית שמש' פועלת לבנות משכן של קבע עבור 'בית האמנים', בכדי לרכז את כל העשייה האמנותית של רמת בית שמש, להקים גלריות קבועות וסדנאות יוצרים, ולסייע לכל היוצרים שהגיעו לבית שמש מכל קצוות העולם.
 
את דבר צוות השופטים הביא מר גלעד בן-ארי, שופט בתחרויות צילום ומורה לצילום אמנותי בביה"ס לצילום 'גברא' בתל אביב, שהציג את היצירות השונות בתחום הצילום שהגיעו לתערוכה, והסביר את הנימוקים שהביאו לבחור את הזוכים במקומות הראשונים.
 
צוות השופטים הורכב מבכירי תחום האמנות והיצירה היהודית, בראש צוות השופטים בתחום הציור עמדה גב' נורית סירקין בנק, אוצרת מוזיאון ישראל לשעבר, וכיום מנהלת הגלריה בהיכל שלמה בירושלים, בתחום הספרות: מרים זקון ושרי גרוס מהוצאת ארטסקול, וגב' חווה רוזנברג מאושיות תחום הספרות.
 
ואלו שמות עשרת הזוכים במקומות הראשונים: זוכים בתחום ציור:1. קרין יבין, 2. דינה אקרמן 3. מיכל בן לולו וגיטי הלפרין. זוכים בתחום צילום: 1. יעקב הרשברג, 2. סיליה ליקין, 3. שירה קליין. זוכים בתחום ספרות עברית: 1. מיה קינן, 2. חיה נפרשטאק. זוכים בתחום ספרות אנגלית: 1. אביגיל שרר 2. נחמן סלצר.
 
מר משה ברים מנהל שיווק 'מאוחדת' מחוז ירושלים שפרסו את חסותם על התערוכה, הביא את ברכת 'מאוחדת' והודה על שיתוף הפעולה המבורך המשביח את חיי הקהילה.
 
כנציג האמנים נבחר לשאת דברי ברכה, הצייר מוטי רוזנברג, שהעלה על נס את היוזמה הברוכה לעשות ולפעול למען קידום היצירה בבית שמש, והציג שורה של רעיונות לקידום היוצרים המקומיים שניתן לעשותם בשיתוף פעולה עם העירייה.
 
בין נואם לנואם, הושמעו קטעי שירה וזמרה על חשיבות השלום שהולחנו והופקו במיוחד עבור התחרות, ע"י אמנים מקומיים כמו יוסף חיים שוואקי, יוסף קורדנר, נחמן סלצר ומקהלת הילדים שלו 'שירה חדשה', והצמד שמחה סוסמן ופסח וורזינקה מ'קול שמחה'.
 
עם סיומו של הטקס המכובד והראשון מסוגו בבית שמש, בישר דובר העירייה מתתיהו רוזנצוויג כי בעקבות הזכייה במקום הראשון של הציירית קרין יבין, היא הוזמנה להציג תערוכת יחיד בגלריית 'היכל שלמה' בירושלים. הדובר הוסיף כי בקרוב יחלו שיתופי פעולה נוספים עם גלריות מכובדות ברחבי הארץ להצגת יצירותיהן של אמני רמת בית שמש, ובכך מתגשם חזון נוסף של הקמת בית האמנים לקידום וסיוע לאמנים המקומיים בקבלת הכרה מקצועית ומכובדת.
 
בתוך כך נמסר כי בעקבות התחרות, הודיע בית היצירה 'הידור' ברמב"ש העומד בקשר רציף עם אמני בית שמש בכל תחומי ההדפסות המקצועיות ונתן חסות לתערוכה, כי יחל למכור את היצירות של הציירת קרין יבין שזכתה במקום הראשון.
 
כן הודה דובר העירייה לכל העושים והמסייעים להצלחת התחרות ופעילות 'בית האמנים', ובראשם ראש העיר הרב משה אבוטבול שמאז תחילת הדרך הוא תומך ומסייע ואף הנחה להקצות מתחם לגלריה קבועה של 'בית האמנים' בבניין העירייה החדש שיחנך בימים הקרובים, ל'קרן רמת בית שמש' ולכל החברים בה, למנכ"ל העירייה עו"ד מתי חותה שמסייע בחביבות רבה לפעילות 'בית האמנים', לחברות וועדת ההיגוי: גב' מריים רייבק יו"ר ועדת הנשים של קרן רמת בית שמש, גב' מיכל בן לולו ושרה נאון מנהלות ביה"ס לאמנות 'סאטרט' הפועל במסגרת בית האמנים, ולנציגות אמני הציור גב' אסתר טוסון וגב' רבקה לנדסמן שהתכנסו ופעלו רבות להצלחת התערוכה והתחרות.